Vrabci v Žatci

Dreherův pivovar

Dreherův

Tento velkolepě vybudovaný pivovarnický komplex, který se nachází na severozápadě Žatce v Chomutovské ulici, nedaleko výpravní budovy železniční stanice Žatec – západ, je svědkem rozmachu žateckého chmelařství a pivovarnictví na počátku 20. století. Svého času se řadil mezi největší a nejmodernější pivovary v Rakousko - Uhersku.

V roce 1898 byla založená společnost Anton Dreher’s Export – Brauerei, která rozhodla postavit pivovar se sladovnou na pozemku mezi řekou Ohří, vlakovou tratí Plzeňsko – březenské dráhy a silnicí na Chomutov. Majetek velkopodnikatele Antona Drehera se tak roku 1898 rozrostl o velký strojní pivovar postavený v Žatci.

Vídeňský baron Anton Dreher mladší patřil k nejvýznamnějším pivovarníkům tehdejšího Rakouska – Uherska. Byl vlastníkem hned několika pivovarů. Do jeho majetku patřil kromě pivovaru v Žatci také pivovar v nedalekých Měcholupech u Žatce (na levém břehu Blšanky u jezu), v Brumově u Zlína, ve Schwechatu u Vídně, v Budapešti, ale i v Trieste.

Architektonicky cenná technická památka

Dreherův pivovar v ŽatciDreherův pivovar je velkolepou průmyslovou stavbou postavenou v novorenesančním slohu. Tato stavba byla navržena a postavena žateckými staviteli Aloisem Dantem, Johannem Solomonem a Josefem Petrovským. Projekt pivovaru byl schválen v roce 1899. Prezidentem žatecké společnosti se stal roku 1900 majitel kartonážky Moritz Lȕdersdorf.

Pivovarský komplex byl tvořen ze dvou sladoven se dvěma hvozdy na jižní straně. Začátkem roku 1902 byla sladovna zprovozněna a hned v roce 1903 došlo k dalšímu rozšíření pivovaru. Přibyly varny s vodárenskou věží, kotelnou, vysokým komínem uprostřed areálu, ležáckými sklepy s lednicí a stáčírnou na severní straně.

Fasády Dreherova pivovaru jsou zděné z červených pohledových cihel s detaily, které jsou z pískovce. Sokly a armovaná nároží jsou ze žulových kvádrů nebo tmavošedého znělce. Najdeme zde i kombinaci hrázděného zdiva s vyřezávanými vazníky ve štítě a strmé střechy. V čele komplexu pivovaru byla postavena novorenesanční úřední budova.

Období největší slávy

Roku 1926 byla provedena firmou J.Gregora poslední dostavba ležáckých sklepů. Sklepy sloužily jako stáčírna lahví. Vodu čerpal celý pivovar z řeky Ohře, přes vodárnu a filtraci umístěnou na břehu toku.

Velký exportní pivovar Antona Drehera v Žatci se ve své době řadil k největším a nejmodernějším pivovarům v Rakousko – Uhersku a později i v Československu. Vařila se zde piva pod značkou Urstoff (Pratok) a Sv. Hubert. Hlavní vývoz byl zajišťován do Německa a Ameriky. Dreherův pivovar těžil z toho, že Žatec byl na počátku 20. století centrem obchodu s chmelem a ceny chmele se utvářely v Žatci.

Úpadek s příchodem komunismu

Výroba piva v proslulém Dreherově pivovaru utichla v roce 1948. Zcela zrušen byl krátce po znárodnění roku 1951.

Později sloužil žateckému závodu n.p. Severočeské konzervárny. Místo piva se v piivovaru vyráběly mošty, ovocné šťávy a vína. Tak tomu bylo téměř do 90. let, kdy podnik nesl název Fruta Žatec. Tehdy došlo i k nesmělému pokusu obnovit výrobu sladu, avšak neúspěšně.

Dnes se v Dreherově pivovaru již nevyrábí, nenalezneme zde žádné pivo, prostory kdysi tak honosného a moderního pivovaru jsou v soukromých rukou a jsou pronajímány drobným podnikatelům.

Parkování: před vjezdem do bývalého pivovaru
Přístupné veřejnosti: ne

Foto

Kontakt

GPS: +50° 20' 13.26", +13° 31' 58.43"

Mapa

Jsou informace na této stránce nepřesné nebo by potřebovaly doplnit? Dejte nám vědět a napište nám na redakce@vrabcivzatci.cz.

Tato stránka byla zobrazena 10782x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.