Vrabci v Žatci

Městská radnice a věž

Městská

Náměstí Svobody dominuje budova městské radnice. Založili ji bohatí měšťané jako sídlo městské samosprávy. V současné době slouží jako sídlo Městského úřadu Žatec. Ochoz radniční věže je přístupný veřejnosti a nabízí velmi pěkný výhled.

Radnice byla postavena r. 1362 jako tržnice sukna. V jedné z jejích částí už tehdy zasedala městská rada. Od husitských válek sloužila již celá budova městské samosprávě. Roku 1559 ji v renesančním stylu přestavěl Jiří Všetečka z Pardubic. Tehdy se v radnici nacházelo i prominentní vězení zvané rathauzní.

Žatecká radniceZa třicetileté války tu byl sklad „kacířských knih“ a válečných pokut: chmele a obilí. Další přestavby vyvolalo v 18. století zřízení krajského úřadu a dva velké požáry. Tehdy vznikla současná podoba 47m vysoké věže, která dnes slouží jako rozhledna po městě a okolí.

V letech 1993-94 proběhla nákladná rekonstrukce celé budovy včetně radniční věže, která byla veřejnosti zpřístupněna jako vyhlídková. Nově vybudované interiéry slouží dnes potřebám městského úřadu.

Víte, že při výstupu na radniční věž zdoláte 140 schodů? Říká se, že pokud se vám poštěstí z radničního ochozu uvidět hrad Hazmburk v Českém Středohoří, splní se vám podle pověsti tajné nevyřčené přání. Hrad Hazmburk hledejte severovýchodním směrem, nachází se ve vzdálenosti 35 km.

Výstup na radniční věž organizuje turistické infocentrum, jehož vchod najdete na pravé straně radnice.

Město Žatec slaví letos 1010 let od první zmínky:

Přístupné veřejnosti: Ano
Průvodce: Ano
Bezbarierový přístup: Ne
Parkování: zdarma na Náměstí svobody před radnicí

Foto

Kontakt

Adresa: Náměstí Svobody 1, Žatec, 438 01
E-mail: infocentrum@mesto-zatec.cz
Telefon: +420 777634051, +420 724431422
GPS: +50° 19' 48.39", +13° 32' 39.15"

Mapa

Jsou informace na této stránce nepřesné nebo by potřebovaly doplnit? Dejte nám vědět a napište nám na redakce@vrabcivzatci.cz.

Tato stránka byla zobrazena 13921x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.