Vrabci v Žatci

Židovská synagoga

Židovská

Jednou z významných památek v Žatci je i Židovská synagoga, kterou najdete v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města.

Druhá největší synagoga v Čechách

Po plzeňské synagoze se jedná o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách.

Historie Židů v Žatci se datuje od 14. století, kdy se začali ve městě usazovat první židovští obyvatelé. Zabývali se především obchodováním s chmelem. Na konci 19. století žila v Žatci početná židovská komunita, která v letech 1871 až 1872 postavila synagogu v maurském stylu podle plánů architekta Johanna Staňka. Jde o jednolodní budovu s apsidou, v jejímž západním průčelí s rizalitem stojí dvě hranolové věže s kupolemi. Strop interiéru tvoří valená klenba. V roce 1911 došlo k renovaci synagogy, při níž byly vytvořeny vnitřní nástěnné malby.

Křišťálová noc v Žatci

Svému účelu synagoga sloužila do 9. listopadu 1938, kdy se židovský pogrom zvaný křišťálová noc nevyhnul ani Žatci. Tento protižidovský pogrom odstartoval atentát na německého doplomata v Paříži spáchaný židovským fanatikem, který němci využili k rozdmýchání pritižidovské nenávisti. Dle dobového tisku bylo ze 460 žateckých obchodníků 92 židů. V Žatci lidé předčítali poselství od Goebbelse.

Během křišťálové noci byla synagoga vypálena (viz. článek Žatecká synagoga hořela nadvakrát). 10. listopadu brzy odpoledne vypukl v synagoze požár, který se rychle rozšířil na vnitřní zařízení. Dobrovolným hasičům se po hodinovém úsilí podařilo požár uhasit. Večer se však synagoga znovu vzňala.

Od té doby již synagoga nikdy nesloužila původnímu účelu. Během druhé světové války byla využívána jako vojenská nemocnice a pomocná škola.

Komunistická éra

Po roce 1949 budova sloužila jako sklad a chátrala. V 50. letech byla v jejích prostorách dokonce i tržnice.

Ač komunisté neměli zájem o obnovu židovské památky, její význam si uvědomovali, protože od roku 1958 je státem vedena jako kulturní památka.

Rekonstrukce

Synagoga ŽatecV 90. letech se stalo vlastníkem synagogy Město Žatec, které v následujícím období investovalo do částečné opravy objektu - s rekonstrukcí se začalo až roku 1997, kdy bylo provedeno statické zajištění, oprava krovů, vzácná budova získala novou fasádu a střešní krytinu.

Pro svou vynikající akustiku byla synagoga v 90. letech příležitostně využívána ke koncertům.

V roce 2002 vyhořel sousední rabinát, v roce 2005 město obě stavby prodalo firmě s kazašskými vlastníky, která provedla na synagoze částečné opravy.

Budoucnost

Synagoga ŽatecV roce 2013 koupil synagogu v exekuční dražbě nový majitel. Plánuje její postupnou rekonstrukci tak, aby se mohla otevřít veřejnosti a stala se místem kulturních a společenských akcí. V dubnu 2013 se v synagoze konala akce Zničené židovské památky severních Čech 1938-1989, díky níž se mohla veřejnost do této vzácné památky po deseti letech podívat.


Návštěva Židovské synagogy je možná po domluvě v Žateckém turistickém infocentru.

Foto

Kontakt

Adresa: Dlouhá 2407, Žatec 43801
GPS: +50° 19' 47.42", +13° 32' 45.47"

Mapa

Jsou informace na této stránce nepřesné nebo by potřebovaly doplnit? Dejte nám vědět a napište nám na redakce@vrabcivzatci.cz.

Tato stránka byla zobrazena 16551x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.