Vrabci v Žatci

Chmelařské muzeum

Chmelařské

Muzeum chmele v Žatci je jedním z pěti muzeí věnovaných chmelu na světě, jediné v Čechách, a jedno z mála, které se nachází v původních prostorách, které byly původně využívány pro zpracování chmele. Na ploše 4.000 m2 představuje rozvoj pěstování chmele od jeho prvopočátků v raném středověku až do dnešních dnů.

Vedle stálé expozice, která přibližuje dějiny chmelařství v českých zemích, je exponátelm vlastní budova chmelařského muzea. Jedná se o sušárnu a sklad chmele, který je technickou památkou a příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století. Chmelařské muzeum bylo slavnostně otevřeno v srpnu 1997 po celkové rekonstrukci. Charakter budovy byl zachován i se zařízeními, která sloužila k sušení chmele a jeho transportu mezi patry.

Stálá expozice

Chmelařské muzeumV chmelařském muzeu se dozvíte, proč se nejlepší chmel na světě sklízí právě na Žatecku a proč se musel již od středověku chránit před nekvalitními napodobeninami.

Prohlídka začíná promítáním krátkého animovaného filmu o skřítku HOPovi, který pochází ze Žatce a z neznámého důvodu spolu s voňavým chmelem stále cestuje po celém světě.

Chmelařské muzeumNa třech patrech muzea se dozvíte, kdy se začal chmel na Žatecku pěstovat a jak tvrdá práce to byla. Budete si moci prohlédnout exponáty historických strojů, mechanizačních prostředků a pozoruhodného nářadí. Exponáty jsou doplněny dobovými fotografiemi a písemnými doklady o pěstování chmele a o vaření piva.

Na dvoře muzea je osazena část konstrukce chmelnice a jsou tady vysazeny nejrozšířenější odrůdy žateckého chmele, včetně žateckého poloraného červeňáku.

Historická chmelařská architektura

Chmelařské muzeumKromě muzea chmele si můžete v okolí prohlédnout unikátní soubor balíren, sušáren a skladů chmele z přelomu 19. a 20. století, který dokládá zlatou éru žateckého chmelařství, kterou přerušila první světová válka. Podobně jako Praha je známá jako město sta věží, tak Žatec byl v historii nazýván městem sta komínů, právě díky budovám postaveným pro zpracování a skladování chmele.

Ocenění

V roce 2012 ocenila porota Klubu Za starou Prahu vestibul Chmelařského muzea a Chmelový maják jako nejlepší stavby doplňující vhodně interiér českých a moravských historických měst.

"Místo pozivitní deviace", jak s humorem pojmenoval realizaci předseda poroty Rostislav Švácha, je soubor staveb obdařený vtipem, humorem, nápady. Vstupní budova muzea skrývá dřevěnou konstrukci, zabalenou do stříbřitého perforovaného plechu (s nezbytnou opravdu gigantickou popiskou) a propojenou s původní starou stavební strukturou, kontrastující s veselou vysokou věžovou rozčepýřenou rozhlednou, dnes jednou z nejvyšších staveb města, oznamující všem, že tady se odehrává něco výjimečného.

Muzeum chmele provozuje Chmelařství Žatec. Na Náměstí Prokopa Velkého v sousedství Chmelařského muzea se nachází také Chrám chmele a piva.

Přístupné veřejnosti: Ano
Průvodce: Ne
Bezbarierový přístup: Ne
Parkování: Přímo před muzeem, zdarma

Foto

Otevírací doba

Květen - září

PondělíZavřeno
Úterý10:00 - 17:00
Středa10:00 - 17:00
Čtvrtek10:00 - 17:00
Pátek10:00 - 17:00
Sobota10:00 - 17:00
NeděleZavřeno

Vstupné

Základní60,-Kč
Snížené40,-Kč
Rodinné130,-Kč

Kontakt

Adresa: Prokopa Velkého 1952, Žatec 43801
Web: http://www.muzeum.chmelarstvi.cz/
E-mail: muzeum@chmelarstvi.cz
Telefon: +420 415 710 315, +420 415 710 062, +420 724 431 422
GPS: +50° 19' 30.17", +13° 32' 41.63"

Mapa

Jsou informace na této stránce nepřesné nebo by potřebovaly doplnit? Dejte nám vědět a napište nám na redakce@vrabcivzatci.cz.

Tato stránka byla zobrazena 13417x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.