Vrabci v Žatci

Badatel ze Žatecka vyprávěl o těžkém pátrání v historii

13.10.2017, 11:30 | Tomáš Kassal

Badatel ze Žatecka vyprávěl o těžkém pátrání v historii

Získat dokumenty či fotografie z druhé světové války je stále těžší, protože lidé po svých rodičích a prarodičích nic neschovávají. Badatelé pátrající v historii to tak mají stále těžší. To jeden ze závěrů besedy v žatecké Křížově vile, která se uskutečnila ve čtvrtek odpoledne. Své vlastní zkušenosti z bádání při ní popisovali Edvard D. Beneš a Karel Novák z Mostu, naslouchalo jim asi třicet Žatečanů.

Oba pánové mají s bádáním o válečných časech v severních Čechách bohaté zkušenosti. Provozují totiž Památník 2. světové války v Mostě, píší publikace o válečné době a patří k významným znalcům české stopy v RAF. „Jeden z letců, Valentin Novák, pocházel přímo ze Žatce,“ připomněl v rámci besedy Karel Novák. S Edvardem D. Benešem vytvořili například také seznam všech lidí z Mostecka, kteří se zapojili do bojů druhé světové války. Poutavě umí mluvit o spojeneckých hloubkařích i sestřelených pilotech při bitvě o palivo na Mostecku. A mají další plány. „Chceme dát dohromady seznam všech vojáků Svobody armády na Mostecku, bylo jich asi 180. Jenže už z nich žije jediný,“ vyprávěl Karel Novák.

I v této souvislosti vysvětloval, jak je dnes těžké získat jakékoliv doklady z válečné doby. „Lidé po zemřelých rodičích či prarodičích vše vyhazují, nic nemají, těch památek si neváží. Je těžké získat nějaké vzpomínky na tu dobu. Nepotřebuji medaile, ty se dají koupit. Ale důležitější jsou dokumenty a fotky. Jestli nějaké takové máte, je dobré je dát někam do muzea. Nebo aspoň napsat na zadní stranu fotky, kdo tam je, za chvíli to nebude nikdo vědět,“ říkal mostecký badatel z vlastní zkušenosti.

Kořeny na Žatecku

Když Karel Novák vyprávěl o druhé světové válce, nehovořil jen jako milovník historie. V rodině má příklad, jak zamotané mohly být lidské osudy a jak je pak důležité vědět, kdo a kdy co prožil. Rodinná historie Karla Nováka byla pro posluchače v Křížově vile o to zajímavější, že se týkala Žatecka. „Naše rodina pochází z Liběšic na Žatecku, znám dobře i Žatec. V Liběšicích žil můj dědeček, který tam působil jako dětský lékař a měl na starosti pacienty i ve vesnicích okolo,“ řekl Karel Novák.

Dědečkův život byl přitom velmi pestrý a svým způsobem pro region typický. Pocházel z židovské rodiny, což se projevilo za války. Několik let jej ukrýval tehdejší liběšický starosta, ale na udání musel i místní lékař do Terezína. Tam přežil konec války i následnou tyfovou epidemii. Po roce 1948 ale přišel o většinu svého majetku. „Sebrali nám kožichy, kolo i stojací hodiny,“ vzpomínal na dobu znárodňování.

Právě díky své lásce k historii má ale rodinné dějiny dobře zdokumentované. Což se nedá říci o mnoha jiných Severočeších. I oni přitom možná mají podobně dramatické příběhy ve svých rodinách, ale nikdo o nich neví a žádné památky už nemá. „Když k někomu přijdu a ptám se, tak slyším: Nic nemáme. To je škoda, protože jak o tom pak chceme něco vědět,“ dodal Karel Novák.

Pozvánka na přednášku v Křížově vile

Amatérští badatelé v historii, Edvard D. Beneš (vlevo) a Karel Novák

Třicítka posluchačů si se zájmem prohlédla i řadu dokumentů z badatelské sbírky

Komentáře k článku

Otokar Löbl - 13.10.2017, 14:48 - IP: 2003:7a:571:851f:8ced:75a:2aea:4886

Během války moc Čechů v Žatci nebylo, a ti co tam byli radši o tom nemluvili, protože by mohla třeba vyjít fotka která by je komprominovala, neboť ti co tam zůstali se buď přihlasili k německému občanství nebo šli v proudu s ostatními Němci. Ti co přišli po roce 1945 mají zase jiné vzpomínky a zážitky o kterých také nemluví. Takže skoro žádná dokumentace.

Vaše jméno: *
Přihlašte se a Vaše jméno bude vyplněno automaticky
Váš příspěvek: *
Napište druhé a třetí písmeno ve slově vrabci *

Navštivte Žatec

Chmelařské muzeum | Chrám chmele a piva | Židovská synagoga | Křížova vila | Městská radnice a věž | Renesanční sladovna | Regionální Muzeum K. A. Polánka | Turistické infocentrum Žatec | Muzeum Homolupulů | Železný most přes Ohři | Dreherův pivovar | Kostel Nanebevzetí Panny Marie | Pivovary v Žatci

Tato stránka byla zobrazena 763x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.