Vrabci v Žatci

Jak historie kráčela Náměstím Svobody

14.8.2013, 8:00 | Martin Krupka

Jak historie kráčela Náměstím Svobody

Pokud bychom si měli vybrat místo, kterým kráčela historie Žatce, pak by to mohl být ostroh, který se tyčí nad Ohří, kde osídlování Žatce pravděpodobně započalo. Později se tím místem zcela jistě stalo centrální náměstí, které během dvacátého století několikrát změnilo své jméno - z původního Ringplatz na Adolf Hitler Platz, náměstí VŘSR až na dnešní Náměstí Svobody. Podívejte se na pár zajímavých snímků.

Pokud není na snímku uvedeno jinak, tak pochází z digitálního archívu pana Josefa Bláhy.


Pravidelné trhy na žateckém náměstí.

Následující snímek zachycuje svěcení nových zvonů pro děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie dne 27. dubna 1927, které se odehrálo přímo před kostelem na dnešním Hošťálkově náměstí. Nové zvony byly vyrobeny v Chomutově v Heroldových slévárnách.

Místo obchodu v pozadí dnes najdete Fotostudio Spoušť.

1938 - obsazení německými vojsky

Německá armáda vstoupila do Žatce po uzavření Mnichovské dohody (sjednána 29. září 1938), dle které se zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci, tedy území Sudet včetně Žatce, Německu.

V této době již náměstí neslo název Adolf Hitler Platz. Jednotky přivítal velký hákový kříž zavěšený na věži radnice.

Německé jednotky vjíždějí na náměstí dnešní ulicí Obránců míru.Německé jednotky přivedl do Žatce 9. října 1938 Karl Hermann Frank, gauleiter (vedoucí regionální pobočky NSDAP) v Sudetech.Rok 1968

Bratrská pomoc.Následující fotografie pochází z rodinného archívu pana Michala Schmidta.

Na transparentu visí plakát podporující Dubčeka.

1. máje

Následující dvě fotografie musely vzniknout zhruba ve stejné době, pravděpodobně v 50. letech. Centrální náměstí, které tehdy neslo název Náměstí VŘSR, bylo předlážděno a zatravněno v roce 1950, zatímco v pozadí stále ještě stojící stará lékárna byla stržena a znovu postavena na konci 50. let. Přesnější dataci se mi nepodařilo zjistit.

V popředí průvodu kráčejí zaměstnanci chmelařského závodu a za nimi zaměstnanci podniku Šroubárna Žatec.


Zatím bez chmelničky.

Následující foto je pravděpodobně z konce 50. let, kdy již byla stará lékárna stržena.


Spartakiáda

Po zveřejnění článku se na následujících snímcích poznala Jana Říhová, která upřesnila, že se fotka zachycuje žatecké mažoretky. Ty vystupovaly podobně jako dnes různých slavnostních příležitostech a proto není jisté, že se skutečné jedná o Spartakiádu.


Vojenská přísaha

Odhaduji, že následující snímek byl pořízen na konci 50. let.

Na závěr jedna momentka, která byla podle úhlu dopadajících slunečních paprsků pořízena pravděpodobně přesně ve 13:45.

Po zveřejnění článku se na snímcích poznal pan Juraj Gunar se sourozenci.

Dočesné

Dočesná byla a je jednou z nejfotografovanějších událostí v Žatci a proto si zaslouží samostatný článek. Pokud máte nějaké fotky či další materiály z Dočesné (například brožury či jiné publikace) od počátku až do let devadesátých, tak nám je pošlete na redakce@vrabcivzatci.cz.

Tento článek se opírá o fakta z těchto publikací:
Žatecko na starých pohlednicích (Petr Prášil, 2005)
Žatec (Petr Hlaváček, Jiří Kopica, 2010, edice Zmizelé Čechy)

Mohlo by Vás zajímat

Komentáře k článku

1 - 26.9.2013, 10:12 - IP: 90.176.111.150

Ty vystupovaly, podobně jako dnes, při různých slavnostních příležitostech, a proto není jisté, že se skutečné jedná o Spartakiádu.

Josh - 11.3.2014, 9:10 - IP: 93.91.152.8

Podle oblečení mladších účastnic, se dá usoudit, pokud jde o 60-tí léta, že je to příprava na spartakiádu... v 70-tých letech již bylo oblečení jiné...

Saazer - 17.11.2014, 15:50 - IP: 94.74.234.11

Fotografie s dětmi,bude zřejmě z roku 1960 nebo 1963.Na hotelu Anděl je transparent s nápisem RAJ zdraví 15 výročí.Všichni víme jaká výročí se oslavoval(1945 nebo 1948)

m.57 - 25.1.2015, 20:54 - IP: 89.103.216.65

určitě je to spartakiáda, ženy s kuželemi a děvčata jsme měly bílá trička a zelené sukénky jako by to bylo včera...........

Vaše jméno: *
Přihlašte se a Vaše jméno bude vyplněno automaticky
Váš příspěvek: *
Kolik je 2 plus 3? *

Navštivte Žatec

Chmelařské muzeum | Chrám chmele a piva | Židovská synagoga | Křížova vila | Městská radnice a věž | Renesanční sladovna | Regionální Muzeum K. A. Polánka | Turistické infocentrum Žatec | Muzeum Homolupulů | Železný most přes Ohři | Dreherův pivovar | Kostel Nanebevzetí Panny Marie | Pivovary v Žatci

Tato stránka byla zobrazena 11578x.

© 2012 - 2018 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.