Vrabci v Žatci

22. Žatecký slet ultralehkých letadel na Macerce

30.6.2012, 0:00 | Redakce

22. Žatecký slet ultralehkých letadel na Macerce

V sobotu 23. června se konal na žateckém letišti Macerka 22. slet ultralehkých letadel. Akci přálo počasí a do Žatce tak přiletělo mnoho letadel z různých koutů České republiky a také několik zajímavých strojů, které nejsou v Žatci k vidění každý rok.

Pořadatelé se obávali, zda podobná akce na nedaleké Rané u Loun, kde se oslavovalo 80 let létání, neodláká piloty a návštěvníky, ale nakonec byla tato obava lichá. Mnoho pilotů přilétlo do Žatce z Rané či naopak a obě akce si tak s návštěvností letadel pomohly. Do Žatce tak přilétlo během soboty 52 letadel, což je téměř vyrovnání rekordu z roku 2009, kdy na žatecké letiště zavítalo 55 letadel.

Na letadla se přišlo podívat celkem 800 platících návštěvníků, což z leteckého dne dělá jednu z nejnavštěvovanějších akci v regionu.


Nejoblíbenějším letadlem byl původem sovětský letoun Antonov An-2 ve výsadkářské úpravě, který do Žatce přilétl z Hořovic a přivezl sportovní výsadkáře z Plzně Líní. Není divu takového zájmu, protože letadlo této velikosti v Žatci přistálo poprvé od poloviny devadesátých let. An-2 poprvé vzlétl v roce 1947 a vyráběl se velmi dlouhých 45 let, což z něj dělá druhé nejdéle vyráběné letadlo na světě. Celkem bylo vyrobeno přes 18 000 tisíc těchto strojů. Inu, do Žatce přiletěla legenda.


Parašutisté z Anduly během dne několikrát seskočili a provedli také dva tandemové seskoky. Oba 'dopadly' na výbornou a skokani z nich odnesli kromě vzpomínky také video záznam.


Andula kromě výsadkářů povozila také desítky návštěvníků sletu. Není divu, cena letu byla více jak příznivá a navíc těchto ozkoušených letounů již u nás mnoho nelétá a bude jich díky stáří létat stále méně. Podívejte se na pár fotek z jednoho takového letu.


Druhým vzácným strojem byl vírník. Tato konstrukce létá v USA již několik desetiletí, ale v Čechách jich můžete vidět jen několik. Tento stoj je zajímavý tím, že hlavní rotor, který se točí pilotovi nad hlavou není poháněn a veškerý pohon letu dodává pouze hlavní motor za pilotem. Vírník má vynikající manévrovatelnost, což pilot návštěvníkům také předvedl.


Kromě bohatého dění ve vzduchu se bylo na co koukat i na zemi. Nejvíce potlesku sklidila Městská policie Most při ukázce využití psů proti pachatelům.
Otcové od rodin si mohli oživit vzpomínky na svá vojenská léta a projet se v bojovém vozidle pěchoty.Žatečtí piloti pojali slet také jako dětský den a během odpoledne připravili desítky soutěží pro malé i velké. Na závěr večera byli vylosovány vstupenky třech šťastlivců, kteří vyhráli vyhlídkový let a propagační materiály Klubu LAA Žatec.

Kromě soutěží přímo na ploše letiště stojí za zmínku také tipovací soutěž, kterou žatečtí letci vyhlásili před sletem na svých internetových stránkách a na kterou jsme i my odkázali. Mohli jste tipovat počet letadel, který na slet během soboty přiletí. Dobrý odhad nakonec ukázal Pavel Růt z Podbořan, který počet uhodl naprosto přesně.

Komentáře k článku

Vaše jméno: *
Přihlašte se a Vaše jméno bude vyplněno automaticky
Váš příspěvek: *
Napište druhé a třetí písmeno ve slově vrabci *

Navštivte Žatec

Chmelařské muzeum | Chrám chmele a piva | Židovská synagoga | Křížova vila | Městská radnice a věž | Renesanční sladovna | Regionální Muzeum K. A. Polánka | Turistické infocentrum Žatec | Muzeum Homolupulů | Železný most přes Ohři | Dreherův pivovar | Kostel Nanebevzetí Panny Marie | Pivovary v Žatci

Tato stránka byla zobrazena 4374x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.