Vrabci v Žatci

Před 40 lety vznikl klub VTJ Žatec, pro fanoušky nepřestal být Duklou

24.11.2017, 17:00 | Tomáš Kassal

Před 40 lety vznikl klub VTJ Žatec, pro fanoušky nepřestal být Duklou

FOTBALPřesně před 40 lety začal hrát v Žatci fotbalový klub VTJ. Nebyl to žádný nový tým – šlo o přejmenování klubu, který se do té doby jmenoval VTJ Dukla Žatec. A do města chmele se přestěhoval v roce 1962, tedy před 55 lety. Dva roky předtím byl založen v Mostě.

Nejslavnější roky vojenského fotbalového klubu se odehrávaly na stadionu Flóra v 80. letech. Na hliněných valech se tenkrát tísnily třeba 4 tisíce diváků – to při slavných pohárových zápasech s Bohemians nebo Spartou. Oba týmy hrály v Žatci jako úřadující mistři.

Slavné poháry
Proto speciálně utkání s Bohemians bylo obrovskou událostí. Hrálo se 26. února 1984 a VTJ porazilo úřadujícího mistra s Mičinským či Vladimírem Hruškou na hrotu útoku 1:0. Gól dával těsně před přestávkou hlavou po roku Petr Maléř. „Postup vojáků až do semifinále Českého poháru je největším úspěchem žatecké kopané v historii,“ psalo druhý den Rudé právo na své sportovní straně. Pohárová pouť skončila porážkou 2:7 s pražskou Duklou.
O tři roky později přijela mistrovská Sparta v srpnu při třetím kole poháru. Mistrovský tým nastoupil s Lavičkou, Haškem, Bielikem a dalšími reprezentanty a před tisícovkami lidí s přehledem vyhrál 4:0.
To už měl za sebou VTJ Žatec i účast ve druhé nejvyšší soutěži, tedy 1. národní lize. Tam se postupně prokousal z divize, jejíž skupinu B vyhrál v roce 1980. Zánik oddílu nastal v roce 1991, kdy se sloučil se Sklo Unionem Teplice.
V éře 55 let vojenského fotbalu nastupovaly na Flóře i desítky vynikajících hráčůů. Právě ze Žatce vedla často cesta do 1. ligy.

Lubomír Vlk
Hráčem, který v Žatci jako fotbalista vojákoval a pak to dotáhl nejvýš a nejdál byl Lubomír Vlk. Na Flóře hrál i v sezóně 1984/85, kdy vojáci vybojovali historický postup do 1. NL. Ze Žatce přestoupil do Vítkovic i s vítěznou chutí – v sezóně 1985/86 totiž Vítkovice získaly senzační titul. „Pro všechny v republice to byl asi šok. Když jsem tenkrát přestupoval do Vítkovic ze Žatce, tak mě ani ve snu nenapadlo, že bych s Vítkovicemi hned v první sezoně mohl získat titul,“ vzpomínal později Lubomír Vlk.
Právě v Žatci na sebe upozornil pražské kluby, ale dal přednost Vítkovicím kvůli trenérovi Ivanovi Kopeckému. Dostal se také do reprezentace, kde odehrál 11 zápasů a dal dva góly, SSSR a Rumunsku. Dva roky hrál v Portu – a získal dva ligové a dva pohárové tituly.

Ze Žatce do Evropy
Už v 70. letech hráli na Flóře skvělí fotbalisté. Jedním z nich byl Miroslav Příložný. Ze Žatce šel do Slavie, pak v Bohemians v roce 1983 slavil titul, ale nejlepší období zažil v Olomouci pod trenérem Karlem Brücknerem. Olomoucký zázrak tehdy řádil i v evropských pohárech.
Postup Žatec – Morava – evropské poháry prožili i další borci. Již zmiňovaný pohárový střelec proti Bohemians Petr Maléř (ve VTJ Žatec 1983 až 1985) hrál za Boby Brno pohár třeba proti Bayeru Leverkusen. Radek Šindelář (za VTJ hrál 1985 až 1987) hrál za Slavii či Bohemians, ale také za Brno a pod trenérem Karlem Brücknerem rovněž zažil evropskou jízdu s Olomoucí. Útočník Zdeněk Procházka, původem Jihočech, to vzal do Evropy jinou cestou: V Žatci byl na vojně v letech 1980 až 1982. A už za rok byl ve Spartě a jedním gólem se podílel na slavné výhře 3:2 nad Realem Madrid v Poháru mistrů evropských zemí.
Zajímavých jmen bylo daleko víc – Pavel Hoftych, Miloš Slabý, Jan Geleta, Milan Vízek... I oni hráli na vojně za VTJ Žatec, které ale stejně fanoušci nikdy neřekli jinak než Dukla. Tak ji měli v srdcích a tak na ni vzpomínají dodnes.

Lubomír Vlk aktuálně působí v prvoligovém MFK Karviná, kde je i hlavním trenérem

Petr Maléř dlouhodobě působí jako trenér na jižní Moravě, v současné sezóně je trenérem dorostu Zbrojovky Brno

Komentáře k článku

Vít Jarolim - 7.12.2017, 12:46 - IP: 85.207.65.2

Oba dva pohárové zápasy proti Bohemians a Dukle jsem hrál.Byl to zážitek na celý život. Po zápase kvalitní kalba. Nádherné vzpomínky. Fantastičtí diváci.

Vaše jméno: *
Přihlašte se a Vaše jméno bude vyplněno automaticky
Váš příspěvek: *
Napište druhé a třetí písmeno ve slově vrabci *

Navštivte Žatec

Chmelařské muzeum | Chrám chmele a piva | Židovská synagoga | Křížova vila | Městská radnice a věž | Renesanční sladovna | Regionální Muzeum K. A. Polánka | Turistické infocentrum Žatec | Muzeum Homolupulů | Železný most přes Ohři | Dreherův pivovar | Kostel Nanebevzetí Panny Marie | Pivovary v Žatci

Tato stránka byla zobrazena 17389x.

© 2012 - 2019 Vrabci v Žatci - Žatec a okolí | Kontaktní údaje | Napište nám: redakce@VrabcivZatci.cz
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu zakázáno. Pokud chcete obsah využít, kontaktujte nás.